Archiwum: Dębiec

Archiwum: Dębiec

Dębiec jest miejscem o niezwykłym potencjale – zarówno historycznym jak społecznym. Wielu ludzi mieszka tu od kilku pokoleń, co pozwala prześledzić co najmniej kilkadziesiąt lat historii nie tylko jednej rodziny, ale całych grup społecznych na tle ważnych wydarzeń historycznych jak np. Poznański Czerwiec ’56.
Interesująca jest tu również architektura – bloki z wielkiej płyty, która dawnej była ważnym elementem budującym poczucie wspólnoty sąsiedzkiej i wpływającą na relacje między ludźmi.
Stowarzyszenie Zielona Grupa od 2018 roku działa razem z mieszkańcami Dębca na rzecz integracji sąsiedzkiej. Przywracamy także pamięć o ważnych, dla społeczności lokalnej, postaciach i miejscach.
W 2019 roku zrodziła się w nas myśl, aby te działania przekuć w coś bardzo namacalnego i trwałego – stworzyć Archiwum Społeczne Dębca.
Ma ono na celu gromadzenie, przechowywanie, zabezpieczanie, opracowywanie, digitalizację i udostępnianie materiałów archiwalnych, które tworzą niepaństwowy zasób archiwalny.

Jeśli posiada Pan/i jakiekolwiek pamiątki związane z tym miejscem (zdjęcia rodzinne, okolicznościowe, plakaty, książki, dyplomy itp.) lub też chce się Pan/i podzielić z nami historią swojego życia lub pracy w Zakładach Cegielskiego zachęcamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *