Spacery
W ramach realizacji projektu „Mapowanie Dębca” odbyły się w 2022 roku 3 spacery tematyczne. Trasy spacerów zostały tak przygotowane, aby zebrane podczas nich materiały jak najlepiej odzwierciedlały charakterystykę podjętej tematyki. Spacery miały charakter międzypokoleniowy i otwarty.
Spacer dźwiękowy. Jego celem było przede wszystkim spojrzenie na dzielnicę pod kątem zróżnicowania i natężenia dźwięków. Dębiec jest bowiem miejscem, gdzie z jednej strony mamy tereny leśne Dębiny, z drugiej ruchliwe arterie samochodowe, a także kolejowe. W środku natomiast bujne życie osiedlowe skupia się głównie wokół ryneczku. Staraliśmy się uchwycić te niuanse, a jednocześnie wykorzystując specjalistyczny sprzęt szukać także tych dźwięków, na które na co dzień nie zwracamy uwagi.
Spacer przyrodniczy W czasie tego spaceru poznawaliśmy faunę i florę miejską, która na Dębcu jest szczególnie widoczna. Dzięki sporemu zadrzewieniu osiedla można tu wyodrębnić nie tylko wiele gatunków drzew, ale także mniejszych roślin oraz zwierząt. Uczestnicy spaceru wykonali także ilustracje botaniczne, które później zostały wykorzystane do stworzenia mapy możliwej do pobrania poniżej.
Spacer wizualny skupiał się na ważnych lub wręcz ikonicznych elementach dzielnicy, zarówno tych istniejących jak i tych, które dzisiaj popadły już w ruinę. Poznawaliśmy ich historię oraz szukaliśmy lokalnych kontekstów i znaczeń takich miejsc i obiektów. Uczestników spaceru także tutaj zaprosiliśmy do ilustrowania naszej wspólnej wędrówki.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”