Opowieści uliczne

Nagrania terenowe, czyli tzw. field recording to termin używany podczas zbierania i nagrywania dźwięków poza studiem nagraniowym. Dotyczy on nagrań odgłosów natury (śpiew ptaków, deszcz, odgłosy morza) ale też zbioru dźwięków wytwarzanych przez cywilizację człowieka (ruch uliczny, bazary, restauracje, fabryki) czy odgłosy z życia społeczności (praca, uroczystości rodzinne, narodziny).
Zapraszamy cię do wsłuchania się w odgłosy Dębca: gwar ryneczku, szum samochodów na Dolnej Wildzie, dźwięki kościelnych dzwonów, które wyznaczają tu rytm dnia i wiele innych.

Ryneczek – Dębiecki Manhatan 
Ryneczek na Dębcu nosi nazwę Targowiska Racjonalizatorów, a potocznie zwany jest przez mieszkańców Manhatanem.  Jest jednym z najważniejszych miejsc w dzielnicy. To tutaj w godzinach przedpołudniowych tętni życie. Słychać gwar i rozmowy, które stopniowo milkną po południu. Następnie z minuty na minutę ubywa mieszkańców i wystawców, a ryneczek staje się pustym i cichym miejscem z pozamykanymi blaszanymi budkami.

Przejazd kolejowy na Opolskiej
Tory kolejowe, które łączą Poznań z Wrocławiem i Kluczborkiem zostały wybudowane w XIX wieku. Był to ważny czynnik dla rozwoju miasta, jednocześnie moment zwrotny dla Dębca. Obecnie przejazd kolejowy wyznacza umowną granicę dzielnicy oddzielającą Dębiec od Świerczewa.  Często przejeżdżające pociągi, opuszczone szlabany, długie minuty oczekiwania na to aż przejazd znów będzie otwarty, wywołują wiele emocji wśród pieszych i kierowców, którzy na moment muszą zwolnić w codziennym pędzie.

Tunel
Tunel na ul. Czechosłowackiej to jedna z ważniejszych inwestycji, która poprawiła jakość i usprawniła podróż samochodem pomiędzy Świerczewem a Dębcem. Jego budowa była skomplikowana i pracochłonna. Mieszkańcy odczuli wielką ulgę po jego otwarciu i doceniają tę zmianę pomimo tego, że tunel generuje hałas. Tunel jest nie tylko łącznikiem dla samochodów, ale dostosowany jest również do ruchu pieszego i rowerowego.  W  jego centralnej części znajduje się przystanek autobusowy oraz schody prowadzące na perony kolejowe.

Mknące samochody na Dolnej Wildzie
Ulica Dolna Wilda jest głośną, ruchliwą drogą prowadzącą do autostrady, która ani na moment nie pustoszeje nawet w godzinach nocnych. Stanowi pewnego rodzaju granicę komunikacyjną na Dębcu. Umiejscowienie ulicy podkreśla mocny kontrast między spokojem natury Lasu Dębińskiego, a zgiełkiem miasta.

Kościół św. Trójcy
Początki parafii sięgają czasów, gdy Dębiec był jeszcze małą wsią i nie należał do Poznania. Od zawsze był centrum życia społecznego. Kościelna wieża jest najbardziej charakterystycznym punktem dzielnicy, a zawieszone na niej cztery dzwony: “Świętej Trójcy”, “Bogurodzicy”, “św. Barbary” i “św. Wojciecha” wybijają rytm dębieckiego dnia.

Dębiec PKM – pętla autobusowa
Pętla autobusowa przy skrzyżowaniu ul. Opolskiej i ul. 28 Czerwca 1956 r. jest ważnym punktem komunikacyjnym na trasie podróżnych. Przyjeżdżają i odjeżdżają z niej autobusy łączące Poznań z mniejszymi podmiejskimi miejscowościami.

Fotografie: Julia Spychała
Nagrania dźwiękowe: Alicja Głów


Rozmowy nagrane przez młodzież biorącą udział w warsztatach reporterskich. Wywiadu udzieliła mieszkanka Dębca – Magda Bobrowska.

Karina Wilkowska: Sztubacka Gama, turystyka, momenty z życia
Wojtek Kubiak: Cmentarz na Samotnej Kina Kopciuszek
Wojtek Kubiak: Szkoła XXI, Dzień Dziecka na Dębcu

Wszystkie materiały powstały w ramach projektów: „Mapowanie Dębca” (dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”) oraz „Archiwum społeczne Dębca (dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Poznania).