historia zakładów im. Hipolita Cegielskiego i jego pracowników
Zakłady Cegielskiego w swojej ponad 150 letniej historii miały czasy lepsze i gorsze. Kilkukrotnie groziło im bankructwo, ale zawsze lojalność i zaangażowanie pracowników na różnych szczeblach pomagała przezwyciężyć kłopoty. Przez dziesięciolecia praca w Cegielskim to był zaszczyt i powód do dumy. Wielu ludzi poświęciło tym zakładom całe swoje życie, a praca często przechodziła z ojca na syna. Niestety dzisiaj niewiele pozostało z tego splendoru, a nasi rozmówcy z żalem i sentymentem wracają do przeszłości, gdy „Cegielszczak to był ktoś”.
Zosia Banaszak czyta fragment książki swojego dziadka Ryszarda Dzierżanowskiego – pracownika Zakładów Cegielskiego.
Historia dziadków Arletty Kossan – Janiny Podsiedlak i Henryka Wolniewicza (okres II wojny światowej, gdy Zakłady zostały przejęte przez III Rzeszę i produkowano w nich głównie broń i amunicję).
Arletta Kossan opowiada o swojej pracy w Zakładach im. Hipolita Cegielskiego w latach 80. XX wieku.
Tomasz Kruszyński opowiada o ZOPI, czyli Zakładowym Ośrodku Przetwarzania Informacji.
Tomasz Kruszyński opowiada o swoim ojcu – Zbigniewie Kruszyńskim, który był m.in. pierwszym przewodniczącym Rady Robotniczej Zakładów Metalowych „H. Cegielski” w 1956 r. oraz twórcą ZOPI.
Tomasz Kruszyński opowiada o etosie pracy oraz realiach pracy w Zakładach Cegielskiego.
Tomasz Kruszyński opowiada o systemie kształcenia pracowników – szkołach przyzakładowych oraz współpracy z poznańskimi uczelniami.
Grażyna Grabowska opowiada o swoim ojcu. Stanisław Kurek był pracownikiem Zakładów Cegielskiego przez całe swoje dorosłe życie.
Róża Dahlke opowiada o sobie i swojej rodzinie. W Cegielskim pracowała nie tylko ona, ale także jej brat, siostra, ojciec i dziadek.
Magda Bobrowska opowiada o ojcu – Jerzym Bobrowskim, który przez wiele lat był pracownikiem Zakładów Cegielskiego.
Marian Godzich (dziś 90letni) opowiada o tym, że całe życie spędził w Zakładach Cegielskiego, nie opuszczając ani jednego dnia pracy.
Zygmunt Spychała opowiada o tym, jak wygląda typowy dzień Cegielszczaka.
Zygmunt Spychała opowiada o swojej pracy w Zakładach Cegielskiego.
Zygmunt Spychała opowiada o tym jak dzięki silnikom wyprodukowanym przez Cegielskiego zelektryfikowano wyspy greckie.
Zygmunt Spychała opowiada o fabryce silników okrętowych W3.
ROZRYWKA, ŻYCIE TOWARZYSKIE I SPOŁECZNE W CEGIELSKIM
O pysznych obiadach z zakładowej stołówki.
O pochodach 1-majowych.
O swojej pracy dla PTTK Cegielski, przez wiele lat kierował wypożyczalnią namiotów.
O Kociołku, czyli dodatku do „Naszej Trybuny”, która była gazetą zakładową.
O akcji „Ruszaj się, bo zardzewiejesz”.
O pracach społecznych i inicjatywach robotniczych.
O dzieciach Cegielszczaków i życiu na osiedlu.
WYPADKI CZERWCOWE
STAN WOJENNY SOLIDARNOŚĆ
CEGIELSKI DZIŚ
Większość naszych rozmówców – zwłaszcza ci, którzy obserwują, co działo się w Zakładach na przełomie ostatnich trzech dekad – nie mają złudzeń, że jest to schyłek wielkiej legendy. Z sentymentem wspominają czasy, gdy była to firma rozpoznawalna niemal na całym świecie. Przyczyn upadku upatrują w wielu czynnikach – od niewłaściwych posunięć kierownictwa do postępu technologicznego, który zepchnął na dalszy plan rolę wykwalifikowanych robotników. Wszyscy jednak zgodnie zauważają, że Cegielski to nie był jedynie zakład pracy, a jego pracownicy stanowili zgrany i perfekcyjnie działający organizm, gdzie najwyższą rolę odgrywał profesjonalizm, ale także solidarność i lojalność.